Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Tirsdagsforedrag: Flora Medica – lægemidler i Middelalderhaven

JUL
11

Tirsdagsforedrag: Flora Medica – lægemidler i Middelalderhaven


Dato Tirsdag d. 11. juli 2023, kl. 10:00
Sted Stege Kirke, Kirkepladsen 2, 4780 Stege
Tirsdagsforedrag: Flora Medica – lægemidler i Middelalderhaven

Tema: Mennesket og naturen

6 tirsdagsforedrag i Stege Kirke arrangeret i et samarbejde mellem Stege Kirke, Middelalderhaven og Folkeuniversitet.

Hen over sommeren vil vi igennem en række foredrag belyse vores forhold til naturen, og på hvilke måder vi i højere grad kan gå i samspil med den.

De 6 foredrag er knyttet op til Steges traditionelle tirsdagsmarkeder. Foredragene begynder klokken 10, og klokken 12 er der mulighed for at høre en orgelkoncert, som afslutning på formiddagen. Har man lyst, kan man bagefter besøge middelalderhaven og få en rundvisning og en samtale med foredragsholderen og de frivillige i haven. 


Tirsdag 11. juli kl. 10–12: Flora Medica – lægemidler i Middelalderhaven

Etnobotaniker, ph.d., Jens Soelberg har i samarbejde med Middelalderhaven i Stege skabt en forskningsbiobank af alle Danmarkshistoriens ”lægemiddelplanter”. Måske fremtidens farmaceutiske ”drug discoveries” gemmer sig i vores dybe historie med medicin fra urter, rødder, blade, bark, blomster, frugt og frø. Tag med Jens på rejse gennem fakta og overtro, fortid og fremtid, natur og kemi, liv og død.

Efter foredraget fortsætter vi i Middelalderhaven og finder udvalgte planter.